24.10.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.10.2014, sygn. IPPB5/423-706/14-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-706/14-2/AS

brak obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów Spółki w części dotyczącej opłacania składek na grupowe ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym w przypadku wypłaty na rzecz pracownika objętego ubezpieczeniem części kapitałowej umowy ubezpieczenia w roku 2014

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca (data złożenia u kuriera 30 lipca 2014 r., data wpływu 31 lipca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów Spółki w części dotyczącej opłacania składek na grupowe ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym w przypadku wypłaty na rzecz pracownika objętego ubezpieczeniem części kapitałowej umowy ubezpieczenia w roku 2014  jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów Spółki w części dotyczącej opłacania składek na grupowe ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym w przypadku wypłaty na rzecz pracownika objętego ubezpieczeniem części kapitałowej umowy ubezpieczenia w roku 2014.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca Sp. z o.o. (dalej:pracodawca) zawarła w 2005 roku na rzecz osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowę grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Umowa ubezpieczenia została zawarta na czas nieoznaczony. Umowa ubezpieczenia została zawarta jako element polityki kadrowej pracodawcy, który chce ubezpieczyć pracowników w zakresie dotyczącym ryzyka grupy 1, 3 i 5 działu I oraz ryzyka grupy 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Część kapitałowa została uruchomiona dla pracowników dnia 1 stycznia 2012 roku w związku i na podstawie zmiany Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Rzeczona umowa ubezpieczenia tak w momencie jej zawarcia, jak również obecnie, spełnia wymogi przewidziane wg ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop) dla możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów spółki. Zgodnie z rzeczoną umową składki są opłacane przez pracodawcę z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia na rzecz pracowników.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne