Interpretacja indywidualna z dnia 11.09.2014, sygn. IPPB5/423-560/14-2/IŚ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-560/14-2/IŚ
Skutki związane z rozliczeniem zagranicznych podróży służbowych, gdy pracownik pokrywa wydatki z własnych środków (koszty uzyskania przychodów, różnice kursowe)
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 czerwca 2014 r. (data wpływu 13 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków związanych z rozliczeniem podróży służbowych, gdy pracownik pokrywa wydatki z własnych środków:
- w części dotyczącej możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków (przedmiotowo spełniających definicję kosztów uzyskania przychodów) w równowartości kwot zwracanych pracownikom jest prawidłowe;
- w części dotyczącej sposobu ustalania kosztów uzyskania przychodów (mechanizmu przeliczania i obliczania kosztów) - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków związanych z rozliczeniem podróży służbowych, gdy pracownik pokrywa wydatki z własnych środków.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca będzie wysyłał pracowników w zagraniczne podróże służbowe. W trakcie podróży służbowych pracownicy ponoszą wydatki z własnych środków (zwykłe za pomocą prywatnej karty kredytowej lub płatniczej).
Pracownik i Pracodawca, dokonując rozliczenia podróży służbowej, będą postępowali następująco: dla obliczenia kwoty zwrotu Pracownikowi kosztów podróży służbowej nie będzie stosowany kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (czyli ujęcia kosztu delegacji w księgach pracodawcy); Pracodawca w stosunku do każdego wydatku będzie stosować inny kurs banku (wynikający z zestawienia karty kredytowej, właściwy w dniu poniesienia kosztu przez pracownika tj. dniu wydatkowania środków).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty