Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2014, sygn. IPPP3/443-488/14-2/SM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-488/14-2/SM
rozliczenie akcyzy od oleju opałowego Z.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2014 r. (data wpływu 26 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie rozliczenia podatku od oleju opałowego Z. - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 maja 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie rozliczenia podatku od oleju opałowego Z..
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
- Wnioskodawca - spółka S. Spółka z o.o. ma miejsce zarządu i siedzibę na terenie Polski (Wnioskodawca). Wnioskodawca prowadzi sieć sklepów wielkopowierzchniowych.
- Wnioskodawca w swojej ofercie handlowej posiada piece grzewcze Z. i olej opałowy do tych pieców, sklasyfikowany według CN do grupy 2710 19 25. Olej opałowy Z. jest sprzedawany przez Wnioskodawcę odbiorcom detalicznym w opakowaniach 20 litrowych, w których jest dostarczany Wnioskodawcy przez jego dostawcę - spółkę P.Sp. z o.o.
- Dotychczas stosowane przez Wnioskodawcę logistyczne rozwiązanie sposobu sprzedaży oleju opałowego Z. uniemożliwiało pobieranie od nabywców tego oleju (odbiorców detalicznych) oświadczeń o przeznaczeniu nabywanego oleju do celów grzewczych. W związku z tym - pomimo, iż Wnioskodawca składał dostawcy oświadczenie o przeznaczeniu oleju Z. do odsprzedaży na cele grzewcze, Wnioskodawca uznał, iż powstaje dla Wnioskodawcy obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym z tytułu sprzedaży oleju opałowego bez zachowania warunków uprawniających do stosowania stawki akcyzy związanej z przeznaczeniem (art. 8 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym). Wnioskodawca dokonał zatem, zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, rejestracji w urzędzie celnym i składał deklaracje podatkowe dla podatku akcyzowego, w których wykazywał zobowiązanie podatkowe w akcyzie od sprzedaży oleju opałowego, obliczone według stawki określonej w art. 89 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, tj. w wysokości 1.822 zł/1.000 l.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty