15.07.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.07.2014, sygn. IPPP1/443-648/14-2/MPe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-648/14-2/MPe

W zakresie zwolnienia z podatku VAT nieodpłatnego przekazania produktów spożywczych na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 2 czerwca 2014 r. (data wpływu 5 czerwca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT nieodpłatnego przekazania produktów spożywczych na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 czerwca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT nieodpłatnego przekazania produktów spożywczych na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

A. (dalej: A. lub Agencja) jest państwową osobą prawną, nad którą nadzór sprawuje minister właściwy do spraw rynków rolnych, a w zakresie gospodarki finansowej - minister właściwy do spraw finansów publicznych. Agencja, posiadając od akcesji Polski do UE status unijnej agencji płatniczej, działa na podstawie unijnych aktów prawnych. W świetle przepisów prawa krajowego jest od 1 stycznia 2012 r. agencją wykonawczą.

W ramach swojej działalności A. m.in. przekazuje produkty spożywcze na rzecz organizacji pożytku publicznego.

A. w ramach programu Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 będzie kupowała od przedsiębiorców produkty spożywcze (nie będące alkoholami) na drodze przetargu publicznego (przedsiębiorcy są czynnymi podatnikami VAT). Dowodem zakupu będzie faktura. Następnie A. będzie przekazywała je organizacjom pożytku publicznego (dalej: OPP) w drodze darowizny, na podstawie dokumentu wewnętrznego na cele ich działalności charytatywnej. Ponadto dowodem przekazania towarów do OPP będą protokoły dostawy z zawartym oświadczeniem o przekazaniu produktów na cele działalności charytatywnej organizacji, podpisane przez uprawnionych przedstawicieli OPP.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne