28.05.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.05.2014, sygn. IPPB3/423-254/14-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-254/14-2/GJ

dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezapłaconych należności czynszowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2014 r. (data wpływu 10 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezapłaconych należności czynszowych:

  • pyt. nr 1 - jest nieprawidłowe,
  • pyt. nr 2 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezapłaconych należności czynszowych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe

Sp. z o.o. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podpisała z kontrahentem długoterminową umowę najmu w formie aktu notarialnego. Wynikające z niej okresowe opłaty z tytułu czynszu za wynajmowaną powierzchnię, opłat dodatkowych dotyczących utrzymania powierzchni wspólnych, zwrotu opłat za media stanowią przychód Spółki.

Miesięczny czynsz określony jest w umowie jako równowartość w złotych kwoty EURO, wyliczonej przy użyciu stawki będącej równowartością w złotych EURO za jeden metr kwadratowy. Przeliczenie EURO na złote polskie będzie następowało według średniego kursu wymiany NBP opublikowanego w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wystawienia faktury. Taki sposób wyliczania miesięcznego czynszu powoduje, że jest on w każdym miesiącu nieco inny. Dodatkowo przedmiotowy akt notarialny zawiera klauzulę o poddaniu się przez dłużnika egzekucji w trybie art. 777 par. 1 pkt 5 k.p.c. do wysokości kwoty stanowiącej ekwiwalent w złotych polskich trzymiesięcznego czynszu ustalonego w umowie najmu, to jest do kwoty stanowiącej X EURO (wartość EURO podana jest kwotowo).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne