17.02.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2014, sygn. IPPB2/436-14/14-2/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-14/14-2/AF

Czy prawidłowo jest stanowisko Wnioskodawcy, iż zawarcie przez Wnioskodawcę umowy nabycia udziałów w ramach procedury dobrowolnego umorzenia udziałów nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2014 r. (data wpływu 10 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umowy nabycia udziałów w ramach procedury dobrowolnego umorzenia udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umowy nabycia udziałów w ramach procedury dobrowolnego umorzenia udziałów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (Wnioskodawca lub Spółka) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z umową spółki, udziały w kapitale zakładowym Spółki mogą być umorzone. Udziały mogą być umarzane z czystego zysku lub poprzez obniżenie kapitału zakładowego, za zgodą wspólnika, którego udziały mają zostać umorzone.

W przyszłości w ramach działań restrukturyzacyjnych planowane jest umorzenie części udziałów w Spółce w zamian za wynagrodzeniem ustalonym na poziomie rynkowym (tj. w wysokości wartości rynkowej umarzanych udziałów w Spółce) wypłacanym na rzecz wspólnika umarzającego udziały. Umorzenie zostanie przeprowadzone w trybie art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. 2013, Nr 1030, j.t. z późń. zm.; dalej: KSH), tj. będzie miało charakter tzw. umorzenia dobrowolnego. Umorzenie nastąpi w drodze przeniesienia tytułu prawnego do umarzanych udziałów przez wspólnika na Spółkę (tj. poprzez nabycie udziałów przez Spółkę od wspólnika w celu umorzenia) na podstawie uchwał odpowiednich organów (tj. zgromadzenia wspólników). Umorzenie nastąpi poprzez obniżenie kapitału zakładowego Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne