Interpretacja indywidualna z dnia 14.07.2014, sygn. IBPBII/2/415-369/14/MMa, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-369/14/MMa
1) Czy przekazane i zrealizowane opcje stanowią formę świadczenia niepieniężnego na rzecz pracownika/współpracownika, a co za tym idzie nakładają na Wnioskodawcę obowiązki podatkowe w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych?
2) Kiedy powstaje obowiązek podatkowy czy w momencie zrealizowania opcji czy w momencie odpłatnego zbycia udziałów?
3) W przypadku powstania obowiązku podatkowego w momencie realizacji opcji jak ustalić dochód do opodatkowania z tytułu zrealizowania opcji?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 1 kwietnia 2014 r. (data otrzymania 4 kwietnia 2014 r.), uzupełnionym 13 czerwca 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie obowiązków płatnika w związku z uczestnictwem pracowników/współpracowników w planie opcyjnym jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 kwietnia 2014 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie obowiązków płatnika w związku z uczestnictwem pracowników/współpracowników w planie opcyjnym.
W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi, pismem z 2 czerwca 2014 r. Znak: IBPBII/2/415-369/14/MMa, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano 13 czerwca 2014 r.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka amerykańska działa w Polsce poprzez zarejestrowany oddział. Aby zmotywować pracowników i współpracowników do zaangażowania się w prowadzone działania, spółka przedstawiła plan opcyjny, z którego mogą skorzystać wszyscy pracownicy i współpracownicy zatrudnieni także w polskim oddziale tej spółki. Brak jest jakiegokolwiek związku pomiędzy uczestnictwem w programie opcyjnym a zakresem wykonywanych obowiązków i wynagrodzeniem otrzymywanym ze stosunku pracy/cywilnego przez tych pracowników/współpracowników. W ramach wspomnianego planu opcyjnego przyznawane są pracownikom i współpracownikom oddziału nieodpłatnie opcje na udziały w spółce amerykańskiej. Z upływem czasu (stażu pracy) osoby które wspomniane opcje otrzymały nabierają prawo do ich wykupu - tj. nabycia udziałów w spółce amerykańskiej po określonej z góry cenie, która była ustalona na podstawie corocznej wyceny dokonywanej przez spółkę. Bowiem spółka amerykańska nie jest notowana na giełdzie a co za tym idzie udziały nie są przedmiotem publicznego obrotu rynkowego a ich zbycie może nastąpić tylko za zgodą organów spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty