Interpretacja indywidualna z dnia 26.05.2014, sygn. IBPP2/443-209/14/BW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-209/14/BW
Czy zapłata przez Wnioskodawcę za nabyte usługi lub towary w formie potrącenia stanowi jedną z możliwych form zapłaty i w związku z tym Wnioskodawca będzie uprawniony - przy założeniu spełnienia pozostałych warunków - do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego w przyspieszonym terminie 25 dni zgodnie z art. 87 ust. 6 ustawy o VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 lutego 2014r. (data wpływu 3 marca 2014r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do wcześniejszego zwrotu różnicy podatku VAT na podstawie art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 marca 2014r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do wcześniejszego zwrotu różnicy podatku VAT na podstawie art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (Spółka) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce lub też zgodnie z art. 28b opodatkowane są w innym państwie Unii Europejskiej. W związku ze świadczeniem usług nie podlegających opodatkowaniu w Polsce Wnioskodawca wykazuje w składanych deklaracjach VAT nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy Wnioskodawcy w terminie 25 dni, zgodnie z art. 87 ust. 6 ustawy o VAT. W przypadku niektórych kontrahentów Wnioskodawcy mogą pojawić się możliwości dokonywania potrącenia wierzytelności zgodnie z art. 498 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.,). Potrącenia wierzytelności mogą dotyczyć faktur, z których Wnioskodawca odliczył podatek VAT, ujętych w rejestrach VAT w miesiącu, w którym Wnioskodawca będzie wnioskować o przyśpieszony zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty