15.04.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2014, sygn. IBPBI/2/423-77/14/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-77/14/AK

Czy ponoszone przez Spółkę koszty wpisów sądowych i opłat egzekucyjnych poniesione w celu odzyskania należności można zaliczyć do kosztów pośrednio związanych z przychodem, a tym samym zaliczyć do kosztów podatkowych w momencie poniesienia?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 14 stycznia 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 15 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy koszty wpisów sądowych i opłat egzekucyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy koszty wpisów sądowych i opłat egzekucyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka nabywa pakiety wierzytelności w drodze umów przelewu wierzytelności (cesje pełne). Nabywane pakiety dotyczą wierzytelności znacząco przeterminowanych i nieodzyskanych w drodze działań windykacyjnych pierwotnego wierzyciela lub działania innych firm windykacyjnych. Spółka skupując tego typu pakiety, nastawia się jedynie na częściową realizację wierzytelności poprzez dalsze działania windykacyjne. W celu windykacji ponosi koszty wpisów sądowych (opłaty z tytułu wszczęcia postępowania sądowego o zapłatę wierzytelności) oraz opłat egzekucyjnych (opłaty związane z wszczęciem i prowadzeniem komorniczych postępowań egzekucyjnych w celu zabezpieczenia lub wyegzekwowania wierzytelności).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne