14.05.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.05.2014, sygn. IPTPP2/443-92/14-6/JN, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-92/14-6/JN

Powstanie obowiązku podatkowego dla otrzymanej zaliczki na poczet przyszłej usługi turystyki oraz podstawa opodatkowania z tytułu otrzymanej ww. zaliczki.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2014 r. (data wpływu 7 lutego 2014 r.) uzupełnionym pismami z dnia 31 marca 2014 r. (data wpływu 3 kwietnia 2014 r.) i z dnia 6 maja 2014 r. (data wpływu 12 maja 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • braku powstania obowiązku podatkowego dla otrzymanej zaliczki na poczet przyszłej usługi turystyki jest nieprawidłowe,
  • podstawy opodatkowania z tytułu otrzymanej ww. zaliczki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku powstania obowiązku podatkowego dla otrzymanej zaliczki na poczet przyszłej usługi turystyki oraz podstawy opodatkowania z tytułu otrzymanej ww. zaliczki.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismami z dnia 31 marca 2014 r. i z dnia 6 maja 2014 r. poprzez doprecyzowanie stanu faktycznego, własnego stanowiska oraz kwestie związane z reprezentacją.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność w zakresie usług turystyki, na poszczególne imprezy turystyczne planowane w danym roku wpłacane są przez klientów Wnioskodawcy zaliczki. Zaliczki są wpłacane z dużym wyprzedzeniem, przykładowo na imprezę turystyczną, która ma się odbyć w sierpniu zaliczki są wpłacane już w marcu. Każda planowana impreza ma wyliczane koszty szacunkowo, Wnioskodawca nie jest więc w stanie przewidzieć dokładnej marży jaką uda mu się uzyskać na danej imprezie turystycznej. W momencie uzyskania zaliczki Spółka nie zna jeszcze przychodów ani kosztów jakie dotyczą tej danej imprezy. Dopiero po zakończeniu danej imprezy turystycznej Zainteresowany jest w stanie określić uzyskaną marżę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne