Interpretacja indywidualna z dnia 02.07.2014, sygn. ILPB3/423-157/14-2/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-157/14-2/KS
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalania wartości kapitału zakładowego dla potrzeb stosowania przepisów o tzw. cienkiej (niedostatecznej) kapitalizacji.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z 2 kwietnia 2014 r. (data wpływu 7 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalania wartości kapitału zakładowego dla potrzeb stosowania przepisów o tzw. cienkiej (niedostatecznej) kapitalizacji jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalania wartości kapitału zakładowego dla potrzeb stosowania przepisów o tzw. cienkiej (niedostatecznej) kapitalizacji.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Wnioskodawca lub Spółka) jest podmiotem prawa polskiego prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie produkcji płyt drewnopochodnych. Większościowym udziałowcem Spółki jest B GmbH będąca niemieckim rezydentem podatkowym (dalej jako: Udziałowiec).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zaciągnęła/zaciągnie od Udziałowca pożyczkę na cel bezpośrednio związany z prowadzoną przez Spółkę działalnością. Pożyczka jest oprocentowana i może zostać spłacona w każdym czasie.
Spółka dokonała/dokona podwyższenia kapitału zakładowego. W uchwale Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki o podwyższeniu kapitału zakładowego został/zostanie zamieszczony zapis wskazujący, iż udziały w podwyższonym kapitale zakładowym zostaną pokryte wkładem pieniężnym. W związku z faktem, iż Spółka posiada wobec Udziałowca zobowiązanie z tytułu zaciągniętej pożyczki oraz należnych z tego tytułu odsetek, zobowiązanie Udziałowca do wniesienia wkładu pieniężnego na podwyższony kapitał zakładowy (wynikające z uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego), zostało/zostanie uregulowane w drodze potrącenia umownego z wymagalną do spłat kwotą pożyczki powiększoną o należne odsetki. W tym celu, Spółka zawarła/zawrze z Udziałowcem umowę potrącenia wzajemnych wierzytelności, tj. wierzytelności Udziałowca o zwrot udzielonej Spółce pożyczki wraz z należnymi odsetkami z wierzytelnością Spółki z tytułu wpłat na podwyższony kapitał zakładowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty