21.05.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2014, sygn. ILPP3/443-30/14-4/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP3/443-30/14-4/TK

Podatek akcyzowy w zakresie dokumentowania sprzedaży wyrobów węglowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2014 r. (data wpływu 7 lutego 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 5 maja 2014 r. (data wpływu 9 maja 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie dokumentowania sprzedaży wyrobów węglowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie dokumentu dostawy. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 maja 2014 r. (data wpływu 9 maja 2014 r.) o doprecyzowanie opisu stanu faktycznego, przeformułowanie pytania oraz własne stanowisko w sprawie.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako pośredniczący podmiot węglowy. Zainteresowany sprzedaje wyroby węglowe do finalnego odbiorcy i pośredniczących podmiotów węglowych zwolnionych od akcyzy. Wnioskodawca wystawia dokument dostawy dla odbiorców kupujących na paragon oraz fakturę plus dokument dostawy dla pośredniczącego podmiotu węglowego. Dokument dostawy ten jest niezbędny, ponieważ w ten sposób można zachować kolejność chronologiczną w tworzeniu zestawienia dokumentów dostawy i ewidencji sprzedaży wyrobów węglowych, które są tworzone w formie elektronicznej w programie A. Zainteresowany pracuje na dwóch programach B i A, które ze sobą nie współpracują, występuje więc konflikt, ponieważ wystawione w programie księgowym faktury sprzedaży nie rejestrują się automatycznie do zestawienia i do ewidencji sprzedaży wyrobów węglowych. Obecnie dla sprzedaży do pośredniczącego podmiotu węglowego wystawiana jest Faktura VAT bez akcyzy w programie księgowym, który nie tworzy żadnych zestawień i ewidencji, oraz dodatkowo dokument dostawy w programie A, w którym podany jest numer faktury. Odbiorca podpisuje się na fakturze i na dokumencie dostawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne