Interpretacja indywidualna z dnia 20.02.2014, sygn. ILPP2/443-1131/13-4/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1131/13-4/JK
Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku z tytułu świadczenia usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 20 listopada 2013 r. (data wpływu 22 listopada 2013 r.) uzupełnionym pismem z 7 lutego 2014 r. (data wpływu 10 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku z tytułu świadczenia usług jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku z tytułu świadczenia usług. Wniosek uzupełniono 10 lutego 2014 r. o pełnomocnictwo oraz o podpis osoby upoważnionej do występowania w imieniu Wnioskodawcy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2013 r., poz. 217) prowadzony w formie samodzielnego zakładu opieki zdrowotnej, dla którego podmiotem tworzącym jest Województwo. Zainteresowany jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych służących zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących. Zadania te są realizowane poprzez opiekę stacjonarną, ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, rehabilitację leczniczą, pomoc doraźną i transport sanitarny i są zwolnione z podatku VAT. Jednocześnie Szpital świadczy także usługi przechowywania zwłok ludzkich w pomieszczeniach prosektorium (chłodni), które pozostają w ścisłym związku z działalnością leczniczą szpitala i świadczone są wyłącznie na rzecz podmiotów, które są beneficjentami ww. usług. Mając powyższe na uwadze należy wspomnieć, że na usługę przechowania zwłok powyżej 72 godzin jest wystawiana faktura VAT na przedsiębiorstwo pogrzebowe, które podjęło się organizacji ceremonii pogrzebowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty