Interpretacja indywidualna z dnia 06.03.2014, sygn. ILPP4/443-564/13-2/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-564/13-2/BA
Podatek od towarów i usług w zakresie obowiązku posiadania oryginału faktury w związku z prawem do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego przemieszczenia własnych towarów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2013 r. (data wpływu 9 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku posiadania oryginału faktury w związku z prawem do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego przemieszczenia własnych towarów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku posiadania oryginału faktury w związku z prawem do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego przemieszczenia własnych towarów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka (dalej również jako Wnioskodawca) importuje banany głównie z Ekwadoru, które są sprowadzane na teren UE. Odprawy celne mają miejsce w innych niż Polska państwach członkowskich, np. w Niemczech. Zgłaszającymi towar do odprawy celnej są przedstawiciele podatkowi Spółki, którzy podają dla transakcji swój numer unijny poprzedzony właściwym kodem. Nabyty towar jest następnie przemieszczany na zlecenie Wnioskodawcy do polski. Przemieszczenie to spełnia definicję wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97 ustawy. Spółka nie była zobowiązana do rejestracji i nie posiada właściwego i ważnego numeru identyfikacyjnego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadanego przez państwo członkowskie, z którego rozpoczyna się przemieszczenie towarów do Polski, zawierającego dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej. Przedstawiciele podatkowi zgłaszający towar do odprawy celnej działają w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy. Przedstawiciele podatkowi posiadają właściwe i ważne numery identyfikacyjne dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadane przez państwo członkowskie, z którego rozpoczyna się przemieszczenie towarów do Polski, zawierające dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej. Spółka posiada w odniesieniu do tych transakcji wystawiane dla niej jako nabywcy dokumenty celne, faktury dotyczące kosztów portowych, transportu morskiego, a także faktury za zakupiony towar banany wystawione przez sprzedającego spoza Unii Europejskiej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty