Interpretacja indywidualna z dnia 10.02.2014, sygn. ILPP2/443-1052/13-4/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1052/13-4/MN
Opodatkowanie czynności zbycia udziałów w spółce, w której Wnioskodawca nie uczestniczy w zarządzaniu nie podlega opodatkowaniu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 24 października 2013 r. (data wpływu 30 października 2013 r.) uzupełnionym pismem z 3 lutego 2014 r. (data wpływu 6 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności zbycia udziałów Spółki B, które zostały nabyte w wyniku transakcji wymiany udziałów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności zbycia udziałów Spółki B, które zostały nabyte w wyniku transakcji wymiany udziałów. Wniosek uzupełniono pismem z 3 lutego 2014 r. (data wpływu 6 lutego 2014 r.) o sprostowanie oczywistej omyłki pisarskiej polegającej na błędnym podaniu nazw spółek w opisie sprawy oraz własnym stanowisku w sprawie.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą prawną, w której udziały posiadają krajowe osoby fizyczne (Spółka A). Wnioskodawca planuje w najbliższym czasie wydać udziały w swoim kapitale zakładowym dotychczasowym wspólnikom w zamian za aport udziałów innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka B). Wspólnicy Wnioskodawcy otrzymają udziały w kapitale Wnioskodawcy o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej przekazywanych udziałów. Wnioskodawca w wyniku objęcia udziałów w Spółce B uzyska bezwzględną większość praw głosu w tej Spółce B (100%) w następującej kolejności: najpierw pakiet uprzywilejowany, dający bezwzględną większość głosów w Spółce B (99,9%), a następnie pakiet nieuprzywilejowany dający 0,1% praw głosu. Na dzień dokonania transakcji wymiany udziałów wszystkie podmioty biorące w niej udział podlegać będą w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia. Wnioskodawca planuje w przyszłości zbyć 100% udziałów Spółki B nabytych w drodze aportu (poprzez wymianę udziałów) na rzecz podmiotu trzeciego. Jednocześnie Wnioskodawca nie będzie uczestniczył w zarządzaniu spółką, której udziały nabędzie w drodze wymiany udziałów (w zakresie wykraczającym poza zwykłe prawa i obowiązki udziałowca, np. poprzez wykonywanie czynności o charakterze administracyjnym, finansowym, handlowym lub technicznym). Planowana sprzedaż udziałów Spółki B przez Wnioskodawcę nie będzie przeprowadzona w ramach działalności maklerskiej lub brokerskiej (Wnioskodawca nie prowadzi takiej działalności i nie będzie jej prowadził w przyszłości również na moment planowanej transakcji sprzedaży udziałów). Przyszłe posiadanie udziałów Spółki B nie będzie bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej Wnioskodawcy również na moment planowanej transakcji sprzedaży udziałów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty