11.06.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.06.2014, sygn. ITPB2/436-67/14/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-67/14/TJ

Skutki podatkowe zwolnienia z długu pod tytułem darmym.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2014 r. (data wpływu 13 marca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zwolnienia z długu pod tytułem darmym jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 13 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zwolnienia z długu pod tytułem darmym.

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w dniu 20 czerwca 2009 r. zawarł ze swoim ojcem umowę pożyczki środków pieniężnych. Na mocy powyższej umowy strony postanowiły, że w związku z rozwiązaniem spółki cichej w dniu 10 października 2008 r. kwota 700 000 zł, stanowiąca niezwrócony wkład ojca Wnioskodawcy do spółki cichej, od dnia 11 października 2008 r. stanowić będzie pożyczkę oprocentowaną udzieloną Wnioskodawcy. Wnioskodawca zobowiązał się do zwrotu pożyczki na pierwsze żądanie Pożyczkodawcy. Wysokość oprocentowania pożyczki ustalona została na poziomie średniego rynkowego oprocentowania stosowanego przez bank, z którego usług korzysta Pożyczkodawca w stosunku rocznym. Strony ustaliły ponadto, że oprocentowanie naliczane będzie za okresy roczne z wyjątkiem pierwszego, który naliczony zostanie za okres od dnia 11 października 2008 r. do końca roku kalendarzowego.

W związku z zawarciem umowy pożyczki, o której mowa powyżej, Wnioskodawca złożył do właściwego Urzędu Skarbowego deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych i uiścił należny podatek. Kwota pożyczki wymieniona w umowie pożyczki nie została jeszcze zwrócona, a Pożyczkodawca nie wystąpił z żądaniem jej spłacenia. Odsetki od kwoty wskazanej w umowie pożyczki również nie zostały uiszczone.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne