31.07.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31.07.2014, sygn. ITPP3/443-253/14/AT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-253/14/AT

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizacji inwestycji.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2014 r. (data wpływu 12 maja 2014 r.), uzupełnionym w dniu 2 lipca 2014 r. (data wpływu 8 lipca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego w związku z inwestycją pn. Budowa kanalizacji sanitarnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 8 lipca 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego w związku z inwestycją pn. Budowa kanalizacji sanitarnej .

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina, jako jednostka samorządu terytorialnego, jest odpowiedzialna za realizację projektów i zadań inwestycyjnych, których przedmiotem jest budowa infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej na terenach należących do terytorium Gminy. W ramach realizacji inwestycji Gmina występuje w roli inwestora. W roku 2011 Gmina zrealizowała inwestycję pn. Budowa kanalizacji sanitarnej . Inwestycja ta została dofinansowana ze środków UE w ramach działania Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej objętego PROW na lata 2007 - 2013. VAT nie był kosztem kwalifikowalnym i w całości został zapłacony ze środków własnych Gminy. Faktura VAT nr z dnia 2011 r. z tytułu budowy kanalizacji sanitarnej została wystawiona na Gminę i opłacona w całości. Kanalizacja sanitarna sklasyfikowana została jako środek trwały, zgodnie z wymogami ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. Nr 330, poz. 613). W dniu 2011 r. kanalizacja została przekazana do zakładu budżetowego Gminy , tj. Zakładu Usług Komunalnych w , który został utworzony przez Radę Gminy w celu wykonywania jej zadań statutowych, tj. między innymi usług w zakresie dostarczania wody mieszkańcom Gminy oraz usług w zakresie odbierania ścieków od mieszkańców Gminy. ZUK nie mógł odliczyć VAT od inwestycji, gdyż Gmina ją realizowała, a następnie przekazała w użytkowanie dla zakładu budżetowego. Jednocześnie, ZUK corocznie otrzymywał od Gminy dotację przedmiotową kalkulowaną według stawek jednostkowych jako dopłatę do 1 m³ wody dostarczanej wszystkim odbiorcom oraz do 1 m³ ścieków odbieranych od wszystkich odbiorców. W związku z tym, że zakład budżetowy nie generował zysków, a prawie każdy rok budżetowy zamykał stratą w dniu 2011 r. Rada Gminy podjęła uchwałę nr w sprawie likwidacji zakładu budżetowego z dniem 2012 r. Na podstawie tej uchwały majątek, który ZUK otrzymał od Gminy na podstawie umowy użyczenia, oraz zobowiązania i należności zakładu zostały przejęte przez Gminę. Z chwilą likwidacji ZUK, usługi w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków są prowadzone przez Gminę na podstawie umów cywilnoprawnych zawartych z mieszkańcami korzystającymi z kanalizacji sanitarnej. Gmina , pomimo, że jest właścicielem i eksploatuje kanalizację sanitarną, cały czas od jej wybudowania, tj. od 2012 r. (ZUK użytkował tylko od 2011 r. do 2012 r., tj. tylko m-ce), nie dokonała odliczenia VAT naliczonego z faktury za budowę kanalizacji sanitarnej, gdyż z ostrożności wolała swoje prawo do odliczenia VAT potwierdzić w drodze interpretacji indywidualnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne