Interpretacja indywidualna z dnia 27.03.2014, sygn. ITPB2/436-253/13/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-253/13/TJ
Opodatkowanie zmiany umowy spółki związanej z wniesieniem jako aportu udziałów kapitałowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2013 r. (data wpływu 30 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania zmiany umowy spółki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania zmiany umowy spółki.
We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
- Wnioskodawca jest Spółką z o. o., w której 100% udziałów posiada spółka operacyjna, której działalność polega na magazynowaniu i dystrybucji paliw na terenie całego kraju (Udziałowiec 1).
- Udziałowiec 1 posiada również 99,995% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Zależna"). Pozostały jeden udział w Spółce Zależnej (odpowiadający 0,005% udziałów w tej spółce) posiada inny podmiot spółka akcyjna (Udziałowiec 2"). Spółka Zależna prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży biokomponentów.
- Zgodnie z umową Spółki Zależnej na każdy udział przypada jeden głos na Zgromadzeniu Wspólników Spółki Zależnej (brak jest udziałów uprzywilejowanych), zatem Udziałowiec 1 dysponuje bezwzględną większością praw głosu w Spółce Zależnej.
- W zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego wniosku Udziałowiec 1 wniesie do Wnioskodawcy wkład niepieniężny w postaci 99,995% udziałów w Spółce Zależnej, obejmując w zamian udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy (tzw. wymiana udziałów). W ramach powyższej transakcji Wnioskodawca przekaże Udziałowcowi 1 wyłącznie udziały własne (bez zapłaty w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty