Interpretacja indywidualna z dnia 18.09.2013, sygn. IPPB5/423-557/13-5/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-557/13-5/RS
Czy umorzona (w formie zwolnienia z długu) wierzytelność Spółki Zależnej wobec Spółki Dominującej (lub Spółki Dominującej wobec Spółki Zależnej) będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu, potrącalny w dacie zawarcia umowy zwolnienia z długu, w części, w jakiej wierzytelność ta została uprzednio zarachowana jako przychód należny, który to koszt jako element składowy dochodu albo straty danej spółki powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu CIT Podatkowej Grupy Kapitałowej przez Spółkę Dominującą zobowiązaną do obliczenia podatku w PGK na podstawie art. 1a ust. 1 UPDOP?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24.07.2013 r. (data wpływu 29.07.2013 r.) oraz o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie pytania oznaczonego nr 4, tj. w zakresie kwalifikacji do kosztów podatkowych i określenia momentu poniesienia u Spółki Zależnej/Spółki Dominującej umorzonej wierzytelności (w formie zwolnienia z długu) dokonanej na rzecz Spółki Dominującej /Spółki Zależnej w ramach Podatkowej Grupy Kapitałowej oraz uwzględnienia ww. umorzenia w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych Podatkowej Grupy Kapitałowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29.07.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m. in. w zakresie kwalifikacji do kosztów podatkowych i określenia momentu poniesienia u Spółki Zależnej/Spółki Dominującej umorzonej wierzytelności (w formie zwolnienia z długu) dokonanej na rzecz Spółki Dominującej /Spółki Zależnej w ramach Podatkowej Grupy Kapitałowej oraz uwzględnienia ww. umorzenia w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych Podatkowej Grupy Kapitałowej (pytanie oznaczone nr 4) .
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty