Interpretacja indywidualna z dnia 18.10.2013, sygn. IPPP3/443-671/13-2/SM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-671/13-2/SM
uznanie za podatnika w związku z posiadaniem lub nabyciem wyrobów akcyzowych paliw ciekłych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22.07.2013 r. (data wpływu 24.07.2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania odpadów paliw ciekłych i innych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24.07.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania odpadów paliw ciekłych i innych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Zgodnie z ustawą zadaniem Wnioskodawcy jest gospodarowanie mieniem ruchomym (w tym odpadami) zbędnym dla jednostek organizacyjnych podległych bądź nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej lub ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Na podstawie przepisów ww. ustawy, gospodarowanie odbywa się na zasadach racjonalnej gospodarki, w tym poprzez sprzedaż w drodze przetargu publicznego lub bezprzetargowo. Powyższa sprzedaż obejmuje również zbędne dla strony wojskowej mienie ruchome stanowiące odpady. Kwalifikacja niektórych produktów do odpadów sprawi, że jedynym potencjalnym odbiorcą (nabywcą) takich odpadów będą mogły zostać uprawnione podmioty gospodarcze posiadające zezwolenia w zakresie zbierania lub przetwarzania tego rodzaju odpadów, wydane zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) lub wcześniej obowiązującymi przepisami. Głównym dokumentem zawierającym rzeczy ruchome, w tym odpady przeznaczone do zagospodarowania przez Wnioskodawcę jest Plan przekazywania do Wnioskodawcy trwale zbędnych rzeczy ruchomych opracowany przez właściwe organy MON lub MSW w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego trybu przekazywania mienia Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 140, poz. 1462), a w przypadku strony wojskowej - dodatkowo Decyzję Nr 230/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 czerwca 2011 r. w sprawie gospodarowania niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa będącego we władaniu komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej i jednostek podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych (Dz. U. MON z 2011 r. Nr 13, poz. 185 z późn. zm.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty