25.10.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.175.2024.1.MW

Obowiązek zapłaty akcyzy od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwo stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym w zakresie obowiązku zapłaty akcyzy od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z wniosek z 26 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku akcyzowego w zakresie obowiązku zapłaty akcyzy od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego, wpłynął 26 sierpnia 2024 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) sp. z o.o. jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) z siedzibą w (…) zarejestrowaną na potrzeby podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”) jako podatnik VAT czynny.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka prowadzi autoryzowane salony samochodowe (jest dealerem) oraz serwisy samochodowe znanych marek.

Działalność Spółki obejmuje obrót nowymi i używanymi samochodami osobowymi. Spółka nabywa samochody osobowe od producentów lub importerów. Od nabycia tych samochodów płacona jest akcyza w Polsce. Spółka nie rejestruje, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, samochodów osobowych na terenie Polski.

Nabywane samochody osobowe są sprzedawane dalej przez Wnioskodawcę do kontrahentów (dalej: „Kontrahenci” lub „Kontrahent”) mających siedzibę w innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Po nabyciu samochodu osobowego i jego przemieszczeniu Kontrahenci wnioskują o zwrot akcyzy i taki zwrot otrzymują.

Jeśli wystąpi wada samochodu osobowego Kontrahent może skorzystać z prawa odstąpienia od umowy zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Wskutek odstąpienia dochodzi do rozwiązania umowy sprzedaży, w efekcie czego samochód osobowy jest zwracany do siedziby Wnioskodawcy w Polsce z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Natomiast Wnioskodawca zwraca Kontrahentowi zapłaconą przez niego cenę za samochód osobowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne