Interpretacja indywidualna z dnia 10.07.2013, sygn. IPPB3/423-262/13-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-262/13-2/AG
Czy cena nabycia przez Bank zabezpieczenia w postaci opcji sprzedaży wierzytelności (tj. Opłata za Zabezpieczenie) wnoszona przez Bank na rzecz Sprzedającego Zabezpieczenie, będzie stanowiła po stronie Banku koszt uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 15 ust. 1 Ustawy o PDOP? Czy koszt, o którym mowa w pytaniu 1, powinien zostać rozpoznany przez Bank dla celów podatkowych w momencie realizacji opcji albo rezygnacji z realizacji opcji, zgodnie z dyspozycją art. 16 ust. 1 pkt 8b Ustawy o PDOP? Czy w przypadku realizacji opcji, czyli sprzedaży wierzytelności przez Bank na rzecz Sprzedającego Zabezpieczenie, Bank będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu w wysokości otrzymanej ceny sprzedaży wierzytelności, zgodnie z art. 12 ust. 1 Ustawy o PDOP (z zastrzeżeniem art. 14 Ustawy o PDOP) i jednocześnie uprawniony do rozpoznania kosztu uzyskania przychodów, o którym mowa wart. 15 ust. 4 ww. ustawy, do wysokości wykazanego przychodu ze sprzedaży wierzytelności? Czy prawidłowe jest stanowisko Banku, że w przypadku realizacji opcji, czyli sprzedaży wierzytelności przez Bank na rzecz Sprzedającego Zabezpieczenie za uzgodnioną Prowizję, powyższa transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podstawowej, przy czym podstawą opodatkowania będzie wynagrodzenie Sprzedającego Zabezpieczenie w postaci Prowizji należne) mu od Banku z tytułu nabycia danej puii wierzytelności, a zatem, w świetle art. 88 ust. 3a pkt 2) Ustawy o VAT, Bank będzie uprawniony do odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego w fakturze wystawionej z ww. tytułu przez Sprzedającego Zabezpieczenie na rzecz Banku (przy uwzględnieniu pozostałych warunków uprawniających do odliczenia podatku zgodnie z Ustawą o VAT)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18.04.2013r. (data wpływu 22.04.2013r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie skutków podatkowych zawarcia transakcji instrumentów finansowych w zakresie:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty