16.05.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.05.2013, sygn. IPPB3/423-211/13-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-211/13-2/MC

Czy Wnioskodawca ma prawo do jednorazowego zaliczenia w koszty opłaty rezerwacyjnej w momencie poniesienia kosztu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2013 r. (data wpływu 2 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ujęcia w kosztach uzyskania przychodu w momencie poniesienia wydatków na opłatę rezerwacyjną jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ujęcia w kosztach uzyskania przychodu jednorazowo, w momencie poniesienia, wydatków na opłatę rezerwacyjną.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z o.o. (zwana dalej Wnioskodawcą) dla prowadzenia działalności gospodarczej-handel wynajmuje lokale lub powierzchnie handlowe (boxy) w galeriach i centrach handlowych. W związku z planowanym rozwojem i zwiększeniem sprzedaży Wnioskodawca poszukiwał nowej lokalizacji dla uruchomienia kolejnego punktu sprzedaży. Wnioskodawca zawarł umowę najmu lokalu użytkowego w mającym dopiero powstać budynku na okres 10 lat, który jest podstawowym okresem umowy. Wnioskodawca zobowiązał się w umowie do wniesienia na rzecz Wynajmującego opłaty zwanej opłatą rezerwacyjną tytułem wykupu prawa do korzystania z lokalu do dnia xxx ( czyli przez okres 10 lat) w tym prawa przedłużenia czasu trwania umowy. Zgodnie z umową opłata rezerwacyjna zapewnia Wnioskodawcy prawo pierwszeństwa przedłużenia okresu trwania najmu lokalu na kolejne okresy najmu, aż do dnia 07.04.2031 roku, z zastrzeżeniem, że pierwsze przedłużenie najmu może nastąpić tylko na okres 5 letni. W umowie strony przewidziały możliwość jej rozwiązania oraz zwrotu opłaty rezerwacyjnej w przypadku nie wywiązania się wynajmującego z postanowień umowy, czyli nie przekazania Wnioskodawcy lokalu w umówionym terminie. Wg umowy opłata rezerwacyjna nie jest kaucją. Nadto nieuiszczenie opłaty rezerwacyjnej skutkuje rozwiązaniem umowy. Wnioskodawca wniósł w 2012 roku opłatę zgodnie z umową, na co otrzymał od Wynajmującego/Inwestora fakturę VAT. W chwili obecnej inwestycja jest na ukończeniu i wg zapewnień inwestora jaki stanu inwestycji lokal zostanie przekazany Wnioskodawcy w terminie, a wiec nie nastąpi zwrot opłaty i rozwiązanie umowy. Wnioskodawca zaliczył jednorazowo poniesiony koszt jako koszt pośredni dotyczący roku 2012, jednak z ostrożności kieruje zapytanie w tej sprawie do organu podatkowego prosząc o wiążącą interpretację.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne