11.01.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.01.2013, sygn. IPPP1/443-1110/12-2/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1110/12-2/EK

Prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych usług cateringowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2012 r. (data wpływu 08 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych usług cateringowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 listopada 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych usług cateringowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w ramach prowadzonej działalności, nabywa od podmiotów zewnętrznych usługi cateringowe. Jest to dostawa posiłków na wynos do siedziby firmy lub do miejsca, gdzie Spółka organizuje konferencję lub szkolenie. Zdarza się, że jest wynajęta sala konferencyjna w centrum kongresowym lub hotelu, przy czym w tym ostatnim przypadku uczestnicy nie korzystają z restauracji tylko jest im oferowany posiłek w sali lub przynależnym do niej miejscu (holu lub miejscu wyznaczonym na tzw. przerwę przy czym nie jest to lokal gastronomiczny). Usługi te nabywane są na potrzeby prowadzonych szkoleń dla kontrahentów (Spółka świadczy usługi dostaw wysokospecjalistycznego sprzętu komputerowego, oprogramowania, konfiguracji i serwisu ), spotkań roboczych, na których omawiane są kwestie związane z prowadzeniem działalności przez Spółkę. Spółka jest też organizatorem lub współorganizatorem konferencji tematycznych związanych ściśle z jej działalnością, gdzie prezentowane są innowacyjne rozwiązania i nowinki technologiczne. Nabywane usługi dokumentowane są fakturami VAT wystawionymi przez dostawców usług, które w treści jako rodzaj usługi opisane są jako usługi cateringowe. Zakupione usługi związane są ze sprzedażą opodatkowaną. Nabywane przez Wnioskodawcę usługi cateringowe opodatkowane są w większości stawką 8%, choć zdarzają się dostawcy, którzy opodatkowują catering (dostawa żywności ) stawką 23%. Wnioskodawca uważa, iż mimo uchylenia od dnia 01.01.2011 przepisu art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, który stanowił, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą klasyfikacji i związanych z tym wielu wątpliwości zarówno co do stawki, jaką należy opodatkować usługi cateringowe jak i możliwości odliczenia podatku VAT od nabycia takich usług, może on odliczać podatek VAT od zakupu usług cateringowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne