06.11.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.11.2013, sygn. IBPBI/2/423-1053/13/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1053/13/AK

Czy jest kosztem uzyskania przychodów kwota zasilenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, która uzależniona jest od zysku netto osiągniętego przez Spółkę w poprzednim roku? (stan faktyczny)

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 6 sierpnia 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 8 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty zasilenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w wysokości uzależnionej od zysku netto osiągniętego w poprzednim roku (stan faktyczny) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty zasilenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w wysokości uzależnionej od zysku netto osiągniętego w poprzednim roku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest producentem koksu wielkopiecowego, przemysłowo-opałowego oraz wyrobów węglopochodnych takich jak: smoła, benzol, czy siarka płynna. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zobowiązana jest do utworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (dalej: ZFŚS"), na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 1996 Nr 70, poz. 335 ze zm., zwana dalej ustawą o ZFŚS"). Co do zasady, ZFŚS jest zasilany odpisami obligatoryjnymi oraz odpisami fakultatywnymi dokonywanymi zgodnie z art. 5 ustawy o ZFŚS. Dodatkowo, ZFŚS był i jest obecnie, zasilany na podstawie Uchwał Walnego Zgromadzenia Spółki (dalej: Uchwały WZ") podejmowanych na wniosek Zarządu Spółki. Uchwała taka może w przypadku ziszczenia się wskaźników finansowych - przewidywać zasilenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Możliwość zasilenia ZFŚS uzależniona jest od zysku netto osiągniętego przez Spółkę w poprzednim roku. Możliwość zasilenia ZFŚS przewiduje także - zmieniony w tym zakresie z dniem 14 czerwca 2012 r. - funkcjonujący w Spółce Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Art. 27 pkt 3 Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy stanowi, że w przypadku wypracowania przez Spółkę dodatnich wyników ekonomicznych w danym roku obrotowym corocznie w IV kwartale negocjacji z działającymi w Spółce organizacjami związkowymi może podlegać dodatkowy odpis na zasilenie ZFŚS z przeznaczeniem na wzmocnienie pomocy socjalnej w roku następnym. Dodatkowo możliwość zasilenia począwszy od dnia 1 lipca 2011 r. przewiduje Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Źródłem finansowania zasilenia ZFŚS są środki pieniężne z działalności Spółki. ZFŚS zasilany jest przez Spółkę z rachunku bankowego, z którego dokonywane są przez Spółkę inne wypłaty dotyczące bieżącej działalności Spółki jak np. wypłaty wynagrodzeń na rzecz pracowników. Spółka nie zaliczała oraz nie zalicza do kosztów uzyskania przychodów wyżej opisanych wydatków na zasilenie ZFŚS.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne