Interpretacja indywidualna z dnia 07.05.2013, sygn. IBPBII/1/436-49/13/ASz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-49/13/ASz
Czy zakup złota od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, w tym złota inwestycyjnego, złotego kruszcu oraz złotego złomu, nabywanych w celu ich późniejszej przeróbki i wykorzystaniu w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę, będącego czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, w opisanych powyżej okolicznościach podlega opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2013 r. (data wpływu do tut. Organu - 07 lutego 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zakupu złota - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07 lutego 2013 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zakupu złota.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, która obejmuje m.in. projektowanie, produkcję i sprzedaż najwyższej jakości wyrobów monetarnych, w tym monet lokalnych (tzw. dukatów lokalnych), monet kolekcjonerskich i okolicznościowych, monet inwestycyjnych (tzw. bulionowych) a także sztabek inwestycyjnych, medali okolicznościowych (w tym również medali dla potrzeb imprez sportowych czy kulturalnych).
W zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa Wnioskodawca często nabywa od kontrahentów, będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej złoto w różnej postaci (złoto inwestycyjne i złoto w innej postaci, w tym - złoty złom) w celu dokonania dalszej obróbki (w tym również przetapiania) nabytego kruszcu lub złotego złomu i przekształcenia go w złoto inwestycyjne, którym spółka następnie obraca. Każdy zakup złota (w dowolnej postaci) jest następnie wykorzystywany wyłącznie w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty