19.04.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.04.2013, sygn. IBPP4/443-146/13/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-146/13/EK

Czy sprzedawany lub zużywany przez Wnioskodawcę koksik, objęty kodem CN 2704 00 wykorzystywany jako jeden z surowców w procesie produkcji koksu jest wyrobem akcyzowym, do którego znajdą zastosowanie przepisy ustawy akcyzowej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2013r. (data wpływu 4 lutego 2013r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 kwietnia 2013r (data wpływu 15 kwietnia 2013r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania węgla jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2013r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania węgla.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 8 kwietnia 2013r., będący odpowiedzią na wezwanie z dnia 3 kwietnia 2013r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej Spółka) posiada status pośredniczącego podmiotu węglowego (dalej: PPW). Podstawowy zakres prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej obejmuje produkcję oraz sprzedaż koksu objętego kodem CN 2704 00.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca dokonuje sprzedaży m.in. koksu sortymentu o średnicy ziaren 0-3 mm, objętego kodem CN 2704 00 (dalej: koksik). Wyrób tan stanowi pył koksowy pochodzący z należących do Spółki instalacji suchego chłodzenia koksu i obecnie w całości sprzedawany jest innym podmiotom zajmującym się produkcją koksu, które następnie wykorzystują go jako składnik mieszanki wsadowej do produkcji koksu. Proces produkcji koksu (proces koksowania) polega na odgazowaniu węgla w wysokiej temperaturze bez dostępu powietrza, w wyniku czego dochodzi do jego rozkładu. Proces ten przeprowadzany jest w wielkokomorowych bateriach koksowniczych i rozpoczyna się od ich zasypania odpowiednio przygotowaną mieszanką wsadową. Głównym składnikiem mieszanki wsadowej jest węgiel kamienny o kodzie CN 2701 (dalej: węgiel koksowy). Ponadto w skład mieszanki wsadowej wykorzystywanej w opisanym procesie produkcji wchodzi także m.in. sprzedawany przez Spółkę koksik.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne