Interpretacja indywidualna z dnia 02.01.2013, sygn. IBPBI/1/415-1163/12/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1163/12/KB
moment uzyskania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie serwisu internetowego oraz sposób ustalenia dochodu z tej działalności
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 17 września 2012 r.), częściowo uzupełnionym w dniach 12 i 14 grudnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu ustalenia dochodu z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz określenia momentu powstania przychodu z tego źródła przychodów - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 września 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia dochodu z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz określenia momentu powstania przychodu z tego źródła przychodów. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 28 listopada 2012 r. Znak: IBPBI/1/415-1163/12/KB, IBPP3/443-999/12/MN wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 12 i 14 grudnia 2012 r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność polegająca na prowadzeniu strony internetowej i serwera, a mówiąc dokładnie będzie to forma pośrednictwa pomiędzy sieciami afiliacyjnymi, a użytkownikiem, któremu udostępniana będzie platforma internetowa do wykonywania czynności pozwalających na zarabianiu z uwagi na obecności, czy też wykonywaniu tam określonych czynności. Platforma ta przynosić będzie przychód z tytułu sieci afiliacyjnych, oraz zakupionych u właściciela platformy kont Premium. Konta Premium można będzie zakładać poprzez zakup ich za pośrednictwem portfeli internetowych typu paypal i payza. Wszystkie te płatności odbywać się będą on-line, co oznacza, że użytkownik będzie wysyłał pieniądze i automatycznie będzie otrzymywał konto Premium, przy czym walutą, która będzie stosowana w obrocie będą dolary amerykańskie. Drugim elementem będzie zarabianie na sieciach afiliacyjnych, a polegać to będzie na tym, że strona internetowa i portal będą udostępniane innym firmom, które będą zamieszczały tam reklamy (będzie to więc forma wynajmowania powierzchni reklamowej). W sytuacji korzystania przez użytkowników z danej strony włączała się będzie określana reklama i za efekty tej reklamy, firmy stosujące tę reklamę będą płaciły Wnioskodawcy, czyli właścicielowi strony internetowej. Właściciel będzie więc uzyskiwał przychody z tytułu wynajmu powierzchni reklamowej i sprzedaży usług wspomnianych powyżej. Natomiast dla użytkowników będą występowały opłaty, które wynikać będą z generowania przez nich ruchu na tej powierzchni reklamowej. Ze strony będą mogły korzystać osoby, czy też użytkownicy bez względu na kraj ich pochodzenia, a wiec nie będzie to tylko Polska, ale także inne kraje znajdujące się na innych kontynentach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty