Interpretacja indywidualna z dnia 10.09.2013, sygn. IPTPP3/443A-37/13-2/BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP3/443A-37/13-2/BJ
Mieszanka liści tytoniu opisana we wniosku jako blend tytoniowy, niebędąca wyrobem tytoniowym w rozumieniu ustawy jest jednak wyrobem akcyzowym, gdyż wypełnia definicję suszu tytoniowego zawartą w 99a ust. 1 ustawy. Natomiast wytwarzanie i pakowanie blendu tytoniowego będącego wyrobem akcyzowym, lecz niebędącego wyrobem tytoniowym w rozumieniu ustawy nie wypełnia definicji produkcji wyrobów tytoniowych zawartej w art. 99 ust. 1 ustawy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn.zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 7 czerwca 2013 r. (data wpływu 10 czerwca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie:
- nieuznania blendu tytoniowego za wyrób akcyzowy - jest nieprawidłowe;
- nieuznania czynności wytwarzania i pakowania blendu tytoniowego za produkcję wyrobów tytoniowych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie nieuznania blendu tytoniowego za wyrób akcyzowy oraz nieuznania czynności wytwarzania i pakowania blendu tytoniowego za produkcję wyrobów tytoniowych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność pod nazwą A polegającą na produkcji i dystrybucji wyrobów tytoniowych. Jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego oraz posiada zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego obejmujące produkcję, przetwarzanie i magazynowanie wyrobów tytoniowych. Wnioskodawca planuje rozpocząć produkcję i sprzedaż blendu tytoniowego o wilgotności powyżej 20%. Blend tytoniowy będzie składał się z mieszanki niepokrojonych, ani niepodzielonych w inny sposób liści tytoniowych, nieodżyłowanych, częściowo lub całkowicie odżyłowanych o wilgotności powyżej 20%. Blend tytoniowy będzie pakowany w opakowania jednostkowe przeznaczone do sprzedaży detalicznej. Wyrób ten nie zostanie pocięty, skręcony lub sprasowany w postaci bloków. Wilgotność gotowej mieszanki liści tytoniowych będzie wynosiła ponad 20%. Proces produkcji blendu tytoniowego będącego przedmiotem wniosku będzie polegał na zapewnieniu mieszance wilgotności powyżej 20 %, a następnie jej spakowanie w opakowania jednostkowe przeznaczone do sprzedaży detalicznej. Jednocześnie Wnioskodawca zapewni, że wyprodukowany blend tytoniowy posiada wilgotność powyżej 20%. Zdaniem Wnioskodawcy przedmiotowy blend tytoniowy może być klasyfikowany pod następującymi kodami CN: 2401 10 z dalszymi rozszerzeniami wynikającymi z nomenklatury celnej jako mieszanka wykonana z tytoni nieodżyłowanych (kolejne cyfry precyzują, z jakich rodzajów tytoni ta mieszanka jest wykonana) lub pod kodem CN: 2401 20 jako mieszanka wykonana z tytoni częściowo lub całkowicie odżyłowanych również z rozszerzeniem, z jakich odmian tytoni jest sporządzana. Zdaniem Wnioskodawcy przedmiotowy blend tytoniowy w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) jest klasyfikowany pod kodem 01.15.10.0 tytoń nieprzetworzony. Blend tytoniowy o wilgotności powyżej 20% nie jest wyrobem tytoniowym akcyzowym, gdyż nie spełnia definicji zawartych w art. 98 i 99a ustawy o podatku akcyzowym, a jego wytwarzanie i pakowanie nie spełnia definicji produkcji wyrobów tytoniowych zawartej w art. 99 powyżej ustawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty