28.01.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.01.2013, sygn. IPTPP4/443-761/12-2/UNR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-761/12-2/UNR

Czy zważywszy na powyższe okoliczności Wnioskodawca musi założyć kasę fiskalną?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2012 r. (data wpływu 8 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W sierpniu 2012 r. jako osoba fizyczna Wnioskodawca zarejestrował działalność gospodarczą. Działalność Zainteresowanego polega na handlu gotowych produktów, głównie bielizny damskiej. Sprzedaży Wnioskodawca dokonuje jedynie za pośrednictwem własnych sklepów internetowych *com., a także za pośrednictwem amerykańskiego serwisu aukcyjnego. Firma ma charakter handlowy i Zainteresowany sprzedaje artykuły renomowanych polskich producentów, z którymi współpracuje i od których te artykuły kupuje. Klientami sklepów Wnioskodawcy są przede wszystkim konsumenci z Ameryki Północnej, a w dalszej kolejności z innych regionów całego świata. Wśród nich są zarówno klienci firmowi, jak i klienci indywidualni. Transakcje dokonywane są za pośrednictwem serwisu transakcyjnego PayPal, a następnie wszystkie płatności trafiają bezpośrednio na firmowe konto bankowe. W ten sposób dokonywane są wszystkie płatności za sprzedane artykuły, którymi Wnioskodawca handluje. Zainteresowany jest czynnym płatnikiem VAT, a wszystkie transakcje w 100% ewidencjonuje wystawiając faktury VAT dla klientów spoza Unii Europejskiej ze stawką VAT 0% lub klientom z terenu Unii Europejskiej faktury VAT 23%. Cała sprzedaż, która odbywa się do klientów spoza UE zgłaszana jest w Urzędzie Celnym i poddawana wszystkim procedurom przewidzianym dla firm eksportujących towary przez UE. Wszelka dokumentacja przechowywana jest w siedzibie firmy. Wysyłka towarów odbywa się za pośrednictwem Poczty Polskiej i każdorazowo potwierdzana jest dodatkowymi dokumentami zawierającymi dane i adres nadawcy, dane i adres odbiorcy oraz numer przesyłki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne