29.10.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.10.2013, sygn. ILPP1/443-687/13-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-687/13-2/AW

Podatek od towarów i usług w zakresie uznania sprzedaży przedsiębiorstwa za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2013 r. (data wpływu 30 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania sprzedaży przedsiębiorstwa za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania sprzedaży przedsiębiorstwa za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na przetwarzaniu i konserwowaniu mięsa. Zainteresowany produkuje wyroby wędliniarskie (masarnia). Wyroby i mięso Wnioskodawca sprzedaje zarówno odbiorcom zewnętrznym, jak też we własnym sklepie firmowym. Cała produkcja odbywa się w zakładzie położonym pod adresem K(). W skład zakładu wchodzi budynek mieszkalny przekształcony w sklep, pomieszczenia biurowe i sanitarne; budynek produkcyjny oraz magazyny. Przy zakupie nieruchomości Zainteresowany nie odliczył podatku VAT. W okresie prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawca dokonał zakupów, gdzie przysługiwało Mu prawo do odliczenia podatku VAT (maszyny, urządzenia, wyposażenie masarni i sklepu). W ciągu ostatnich pięciu lat Zainteresowany dokonał modernizacji zakładu, gdzie wartość zakupów przekroczyła 30% wartości początkowej nieruchomości również przysługiwało Mu prawo do odliczenia podatku VAT. Ponadto Wnioskodawca ma zawartą małżeńską rozdzielność majątkową zakład jest wyłącznie Jego własnością.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne