Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2013, sygn. ILPP5/443-165/13-4/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/443-165/13-4/KG
Określenie nabywcy na fakturze dokumentującej zakup nieruchomości przez małżonków oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 4 sierpnia 2013 r. (data wpływu 6 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z 17 października 2013 r. (data wpływu 17 października 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia nabywcy na fakturze dokumentującej zakup nieruchomości przez małżonków oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia nabywcy na fakturze dokumentującej zakup nieruchomości przez małżonków oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego. Wniosek został uzupełniony 17 października 2013 r. o brakującą opłatę.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca od 2007 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, obecnie pod firmą () i pozostaje w związku małżeńskim od 2011 r. Z tytułu prowadzonej działalności jest podatnikiem podatku VAT. Małżonka Wnioskodawcy obecnie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i nie prowadzi działalności gospodarczej (nie jest także podatnikiem podatku VAT).
W połowie trzeciego kwartału 2013 r. Zainteresowany zamierza nabyć wraz z małżonką nowy lokal użytkowy w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą (usługi prawne) lub też z zamiarem wynajmowania go w późniejszym okresie (wynajmem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi). Przedmiotem umowy będzie również zakup udziału we współwłasności nieruchomości gruntowej oraz we współwłasności części budynku przeznaczonych do wspólnego korzystania przez wszystkich współwłaścicieli. Wnioskodawca wraz z żoną będą współwłaścicielami lokalu użytkowego na zasadzie współwłasności majątkowej. Zakup lokalu użytkowego sfinansowany będzie z kredytu bankowego zaciągniętego przez podatnika oraz jego małżonkę. W miesiącu nabycia lokalu użytkowego Wnioskodawca zamierza wprowadzić ten lokal do ewidencji środków trwałych firmy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty