Interpretacja indywidualna z dnia 15.11.2013, sygn. ILPP2/443-788/13-2/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-788/13-2/MN
Opodatkowanie zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, dla którego nie jest sporządzany bilans (2007 r.) oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT z tego tytułu, wystawionych z uchybieniem ustawowego terminu (2013 r.).
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 14 sierpnia 2013 r. (data wpływu 19 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem składników majątku przedsiębiorstwa jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem składników majątku przedsiębiorstwa.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
W 2007 r. Wnioskodawca - czynny podatnik podatku od towarów i usług (dalej: Podatnik) - zawarł z innym podatnikiem podatku od towarów i usług, będącym przedsiębiorcą (dalej: Zbywca) umowę inwestycyjną (dalej: Umowa). Zbywca dla swojego przedsiębiorstwa sporządzał bilans. Na podstawie umowy, Podatnik nabył od Zbywcy zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Dla przedmiotu umowy Zbywca nie sporządzał bilansu. W Umowie, w zakresie wskazania ceny, strony określiły cenę jako kwota netto powiększona o należny podatek VAT. Cena miała zostać zapłacona w częściach. Ostatnia część ceny miała zostać zapłacona w połowie 2008 r. Zgodnie z Umową, ze względu na dużą ilość poszczególnych składników zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przeniesienie posiadania poszczególnych jego elementów na nabywcę miała następować w częściach, na podstawie protokołów wydania. Zbywca wystawiał Wnioskodawcy faktury VAT (według stawki 22% obowiązującej w 2007 r.) obejmujące część umówionej ceny. W 2007 r. Zbywca wydał Wnioskodawcy przedmiot umowy w całości. W 2007 r. Zbywca nie wystawił Podatnikowi faktur na pozostałą część ceny. Do czerwca 2013 r. Podatnik nie uiścił na rzecz Zbywcy części ceny. W lipcu Wnioskodawca i Zbywca zawarli porozumienie, w którym ustalili na nowo terminy zapłaty pozostałej części ceny. Zbywca, każdorazowo po otrzymaniu zapłaty, ma wystawić Podatnikowi fakturę VAT na otrzymaną kwotę. Każdorazowo w danej fakturze VAT ujęta jest zapłacona przez podatnika kwota, ale w wysokości brutto. Wnioskodawca i Zbywca nie zmienili przedmiotu Umowy. W porozumieniu z lipca 2013 r., w zakresie wskazania pozostałej do zapłaty ceny, podobnie jak w Umowie, strony określiły cenę jako kwota netto powiększona o należny podatek VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty