11.10.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.10.2013, sygn. ILPP2/443-651/13-2/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-651/13-2/MN

Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy, przedstawione we wniosku z 10 lipca 2013 r. (data wpływu 12 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W związku ze zmianą ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2012 r. Nr 391, dalej jako u.u.c.p.g.), Gmina zobowiązana była wyłonić w drodze przetargu przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości oraz określić wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Szczegółowe zasady ponoszenia tych opłat określone zostaną przez radę gminy w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego. Jak wskazano w art. 6k ust. 1 u.u.c.p.g., gmina zobowiązana jest ustalić wysokość stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Zgodnie z art. 6r u.u.c.p.g.g, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie stanowić dochód gminy. Z opłat tych gmina będzie finansowała koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie pobierana od mieszkańców przez gminę na podstawie deklaracji składanej przez mieszkańców. Zatem właściciel nieruchomości obowiązany będzie złożyć wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta deklarację o wysokości miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Podmiotem, który w rzeczywistości odbierał będzie odpady, a więc realizował zadania gminy w omawianym zakresie, będzie podmiot prawa prywatnego występujący samodzielnie lub w formie konsorcjum, któremu udzielone zostało zamówienie w zgodzie z regulacją ustawy prawo zamówień publicznych dalej jako podmiot Y. W treści umowy cywilnoprawnej określone zostają wszelkie niezbędne uregulowania w zakresie realizacji zadania. W istocie zatem Gmina nabywa od podmiotu Y usługę, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, przez co podmiot Y wystawiać będzie na Gminę fakturę VAT wykazując właściwą kwotę podatku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne