24.05.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.05.2013, sygn. ILPP5/443-75/13-2/PG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/443-75/13-2/PG

Prawo do odliczenia podatku VAT z faktur z tytułu zakupu samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki cywilnej, przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2013 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 8 kwietnia 2013 r., do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie 12 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku w pełnej wysokości od nabytego samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku w pełnej wysokości od nabytego samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wspólnicy spółki cywilnej posiadają po 50% udziałów. Oprócz tego ze względu na nieprzekroczenie limitu l 200 000,00 euro za rok 2012, są oni również małymi podatnikami. Spółka planuje rozszerzyć działalność gospodarczą o działalność polegającą na oddawaniu w odpłatne użytkowanie samochodów osobowych. Działalność ta ma symbol PKD 2007 77.11.Z. Działalność ta ma być w całości opodatkowana podatkiem VAT. W ramach rozszerzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca ma zamiar kupić samochód osobowy. Rozwój działalności ma być ukierunkowany w rynek wynajmu w przekroju segmentu samochodów osobowych. Zainteresowany ma zamiar przeznaczyć samochód osobowy wyłącznie do celów oddawania w najem przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy. Dlatego też, przed rozpoczęciem działalności Wnioskodawca chce się upewnić co do zasad odliczania naliczonego podatku VAT od podatku należnego, ze względu na potrzebę oceny koniecznych nakładów finansowych, jakie będzie zmuszony ponieść w związku z rozpoczęciem tego rodzaju działalności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne