Interpretacja indywidualna z dnia 11 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.741.2024.1.JM
Sposób korekty podatku naliczonego od wydatków poniesionych na zakup mieszkań.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 września 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 6 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy sposobu korekty podatku naliczonego od wydatków poniesionych na zakup mieszkań B i A.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
OPIS ZDARZENIA OBECNEGO
Wnioskodawczyni w 2021 roku nabyła dwa mieszkania od dewelopera jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, zarejestrowana jako płatnik VAT. Pierwsze mieszkanie oznaczone symbolem A (obecnie mieszkanie) kosztowało brutto (w tym 8% VAT). Drugie mieszkanie oznaczone symbolem B (obecnie mieszkanie) kosztowało brutto (w tym VAT 8%). Wnioskodawczyni postanowiła na zakupionych prywatnie dwóch mieszkaniach prowadzić działalność gospodarczą polegającą na najmie krótkoterminowym - działalność opodatkowaną podatkiem VAT z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (55.20.Z Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, 68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi). Wnioskodawczyni, będąc w momencie nabycia mieszkań czynnym podatnikiem VAT, zwróciła się o zwrot VAT za zakup ww. mieszkań i otrzymała go w kwocie. (Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Art. 87. [Zwrot różnicy podatku]). Wnioskodawczyni prowadziła nieprzerwanie działalność gospodarczą na ww. mieszkaniach polegającą na najmie krótkoterminowym dla turystów, opodatkowaną podatkiem VAT w latach 2022 oraz 2023. Usługa noclegowa świadczona w ww. mieszkaniach była opodatkowana stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8% (na podstawie Załącznika nr 3 do ustawy, poz. 47). W wyniku zaistniałej sytuacji gospodarczej związanej ze wzrostem inflacji i spadkiem zainteresowania noclegami ze strony turystów, a co za tym idzie z powodu trudności w sprzedaży noclegów dla turystów szczególnie w okresie jesienno-zimowym, Wnioskodawczyni udostępniła jedno mieszkanie (B, obecnie mieszkanie) dla wynajmu na cele mieszkalne na okres od 1 stycznia 2024 r. do 28 kwietnia 2024 r. W związku z tym, Utrzymywanie działalności opodatkowanej podatkiem VAT w okresie jesienno-zimowym nie miało uzasadnienia ekonomicznego. Dodatkowo wiązało się z dużym nakładem pracy (zarządzanie cenami na portalach noclegowych typu a, b, c, zakupy, dowóz pościeli, ręczników) dyspozycyjnością względem klientów (odpowiadanie na wiadomości, odbieranie telefonów o różnych porach) oraz z dodatkowymi kosztami (środki chemiczne, opłaty za sprzątanie, pralnia, opłata miejscowa itp.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty