Interpretacja indywidualna z dnia 06.06.2013, sygn. ILPP2/443-248/13-3/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-248/13-3/MR
Czy stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe, że nie jest on zobligowany do korekty podatku VAT naliczonego, wykazanego przez Wierzyciela w zawiadomieniach o zamiarze skorygowania podatku VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej w upadłości likwidacyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2013 r. (data wpływu 25 marca 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28 maja 2013 r. (data wpływu 28 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności. Wniosek uzupełniono w dniu 28 maja 2013 r. o dowód uiszczenia brakującej opłaty za wydanie interpretacji.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 20 grudnia 2012 r. Sąd Rejonowy ogłosił upadłość Spółki będącej Wnioskodawcą niniejszego zapytania. Upadłość Spółki została ogłoszona z powodu jej niewypłacalności. Na dzień ogłoszenia upadłości Spółka posiadała liczne zobowiązania powstałe i wymagalne przed dniem ogłoszenia jej upadłości.
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze zobowiązania powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości nie mogą być zaspokojone w inny sposób jak tylko zgodnie z przepisami tej ustawy, tj. po zgłoszeniu ich na listę wierzytelności, zgodnie z planem podziału masy upadłości, w kolejności wynikającej z kategorii zaspokojenia. Przepisy Prawa upadłościowego naprawczego nie pozwalają zatem Spółce po ogłoszeniu jej upadłości na regulowanie zobowiązań powstałych przed datą ogłoszenia jej upadłości niezależnie od jej woli aż do momentu zrealizowania planu podziału masy i zaspokojenia wierzycieli, najczęściej jedynie częściowego. Jednocześnie obowiązujące od dnia 1 stycznia 2013 r. przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w art. 89b nakazują dłużnikowi dokonać korekty podatku VAT naliczonego odliczonego w związku z krajowymi dostawami towarów i usług, przy jednoczesnym nie uregulowaniu płatności za dostawę towarów lub usług w terminie 150 dni od terminu wymagalności płatności zobowiązania także w sytuacji kiedy wymagalność tych zobowiązań przypadała na okres sprzed ogłoszenia upadłości. Powstaje zatem sytuacja kiedy zobowiązania powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości i nie uregulowane w terminie 150 dni od daty ich wymagalności jednocześnie nie mogą być zaspokojone w żadnej części w związku z bezwzględnie obowiązującymi przepisami ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze na skutek ogłoszenia upadłości dłużnika, i jednocześnie muszą być bezwzględnie skorygowane w zakresie podatku VAT naliczonego odliczonego od krajowych dostaw towarów i usług w związku z obecnym brzmieniem art. 89b ustawy o podatku VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty