Interpretacja indywidualna z dnia 12.04.2013, sygn. ILPP2/443-70/13-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-70/13-2/JK
Czy przekazanie nieodpłatne inwestycji drogowej, stanowi nieodpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki X, przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2013 r. (data wpływu 28 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania inwestycji drogowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania inwestycji drogowej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność, której zasadniczym przedmiotem jest naprawa i regeneracja części maszyn. W związku z rozwojem firmy oraz ze wzrostem rozmiarów działalności Spółka nabyła w roku 2011 grunt wraz z umiejscowionym na nim budynkiem biurowo-produkcyjnym. Po przeprowadzeniu prac porządkowo-przygotowawczych na gruncie i rozbudowie budynku Zainteresowany zamierza przenieść tam swoją siedzibę i miejsce prowadzenia działalności z dotychczasowej lokalizacji, wykorzystywanej na podstawie umowy najmu. W celu dostosowania zakupionego budynku do użytkowania na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej zaszła konieczność rozbudowy istniejącego budynku biurowo-usługowego o część usługową, budowy pylonu, wiaty oraz tymczasowego zbiornika bezodpływowego na ścieki (zwana dalej inwestycją niedrogową). Zgodnie z art. 16 Ustawy z dnia 31 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. Nr 19 z 2007 r. pozycja 115 z późniejszymi zmianami) w celu realizacji przedsięwzięcia niedrogowego i uzyskania pozwolenia na jego realizację, Spółka musi spełnić warunek postawiony przez Miasto X, którym jest utwardzenie pofrezem wskazanego odcinka drogi publicznej (zwana dalej inwestycją drogową). W tym celu Wnioskodawca podpisał umowę z Miastem nr X załączoną do niniejszego wniosku. Zgodnie z umową inwestycja drogowa będzie odbywać się na gruncie będącym w administracji ZZZ (własność miasta X). Szczegółowe warunki realizacji inwestycji drogowej zostały określone w załączonej umowie. Po zakończeniu prac inwestycja drogowa zostanie nieodpłatnie przekazana na rzecz Miasta. Podstawą przekazania będzie protokół przekazania środka po jego przejęciu przez Miasto.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty