16.09.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.09.2013, sygn. ITPB1/415-694b/13/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-694b/13/WM

Czy Wnioskodawczyni może wprowadzić do ewidencji środków trwałych maszyny i urządzenia w wartości rynkowej z dnia nabycia spadku i amortyzować je od tej wysokości (pomimo, że część tych maszyn zostało zamortyzowanych w całości), czy powinna kontynuować odpisy po zmarłym?
Czy wyposażenie przejęte z działalności zmarłego, Wnioskodawczyni jako spadkobierca może tak, jak środki trwałe wprowadzić w cenach rynkowych i zaliczyć w koszty podatkowe w momencie ich przyjęcia?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2013 r. (data wpływu 18 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

    amortyzacji środków trwałych oraz zaliczenia wartości wyposażenia do kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe;
    ustalenia wartości wyposażenia - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 9 maja 2013 r. zmarł małżonek Wnioskodawczyni, z którym przez cały okres małżeństwa łączyła ją małżeńska wspólność majątkowa. Prowadził on jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług przeładunkowych - jako formę opodatkowania wybrał podatek liniowy, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych opłacał kwartalnie, prowadził podatkową księgę przychodowi rozchodów oraz był czynnym podatnikiem VAT. W dniu 14 maja 2013 r. Wnioskodawczyni zarejestrowała działalność na własne nazwisko, w celu kontynuowania działalności po zmarłym mężu. Wnioskodawczyni jako jedyny spadkobierca zgłosiła prowadzenie działalności w urzędzie skarbowym wraz z pismem o kontynuacji działalności po zmarłym mężu. Wnioskodawczyni przejęła cały majątek firmy męża, wszystkich pracowników, środki trwałe w postaci maszyn budowlanych, samochodów ciężarowych i osobowych oraz wyposażenie. Przy zakupie ww. składników majątku odliczono 100% podatku VAT, a od zakupu samochodu osobowego 60% podatku VAT. W 2012 r. firma zmarłego męża przyniosła stratę w wysokości 409.356 zł 62 gr. Połowę tej straty zmarły odliczył obliczając zaliczkę na podatek dochodowy za pierwszy kwartał 2013 roku. Firma Wnioskodawczyni ma ten sam profil działalności gospodarczej co firma męża, a dochody z tej działalności są opodatkowane podatkiem liniowym, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, jest również czynnym podatnikiem VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne