26.09.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.09.2013, sygn. ITPP3/443-318/13/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-318/13/JK

W stanie prawnym obowiązującym od dnia 20 września 2013 r. Wnioskodawca, w opisanym we wniosku zdarzeniu, sprzedając wyroby węglowe innemu pośredniczącemu podmiotowi węglowemu co do zasady nie będzie zobowiązany do wystawienia dokumentu dostawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 2 lipca 2013 r. (data wpływu 5 lipca 2013 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie stosowania dokumentu dostawy wyrobów węglowych w przypadku sprzedaży wyrobów innemu pośredniczącemu podmiotowi węglowemu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lipca 2013 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku akcyzowego w zakresie stosowania dokumentu dostawy wyrobów węglowych w przypadku sprzedaży wyrobów innemu pośredniczącemu podmiotowi węglowemu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka dokonuje obrotu węglem objętym pozycją Nomenklatury Scalonej (CN) 2701. Na potrzeby transakcji wyrobami węglowymi, stosownie do przepisu art. 16 ust. 3a ustawy o podatku akcyzowym, powiadomiła właściwego naczelnika urzędu celnego o zamiarze prowadzenia działalności jako pośredniczący podmiot węglowy. Posiada uzyskane w 2012 r. pisemne potwierdzenie przyjęcia powiadomienia o zamiarze rozpoczęcia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowy.

Wnioskodawca zamierza wydawać ww. wyroby z placu składowego, gdzie węgiel (będący własnością Spółki) przechowywany jest przez innego przedsiębiorcę na podstawie umowy składu (przechowania) i spedycji. Węgiel będzie nadawany przez ww. przedsiębiorcę (w oparciu o pełnomocnictwo) w imieniu Spółki (ładowany na wagony i przekazywany przewoźnikowi kolejowemu) na adres podmiotu zużywającego, dla którego dokonywany jest zakup przez inny pośredniczący podmiot węglowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne