Interpretacja indywidualna z dnia 17.09.2013, sygn. ITPP2/443-535/13/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-535/13/EB
Zbycie lokalu podlega opodatkowaniu 23% stawką podatku. Nie ma podstaw do wystawienia faktury korygującej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2013 r. (data wpływu 7 czerwca 2013 r.), uzupełnionym w dniu 21 sierpnia 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności zbycia lokalu usługowego oraz obowiązku wystawienia faktury korygującej przez syndyka - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 czerwca 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 21 sierpnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności zbycia lokalu usługowego oraz obowiązku wystawienia faktury korygującej przez syndyka.
W złożonym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.
W 2007 r. jako przedsiębiorca nabył Pan na podstawie aktu notarialnego lokal usługowy do działalności gospodarczej. W związku z tym nabyciem nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z uwagi na fakt, że sprzedawca nie był podatnikiem podatku od towarów i usług. Informacja o tym została zawarta w akcie notarialnym. W związku z przystosowaniem lokalu poniósł Pan nakłady wynoszące 5,5% wartości zakupionego lokalu, a podatek z faktur VAT związanych z remontem odliczył w deklaracjach VAT-7. Lokal został oddany do użytkowania w kwietniu 2008 r., a do ewidencji środków trwałych ujął Pan wartość lokalu stanowiącą jego cenę zakupu i wartość netto poniesionych nakładów. Dnia 30 września 2010 r. zlikwidował Pan działalność gospodarczą i zawiadomił urząd skarbowy o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W marcu 2011 r. sąd ogłosił Pana upadłość i wyznaczył syndyka, który przejął powyższy lokal. W czerwcu 2012 r. syndyk dokonał sprzedaży lokalu wystawiając w Pana imieniu fakturę VAT z naliczonym podatkiem. Lokal od dnia oddania do użytkowania do dnia likwidacji wykorzystywany był do działalności handlowej a po likwidacji pozarolniczej działalności gospodarczej był wynajmowany. Przychód z najmu opodatkowany był w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czynsz obejmował także podatek od towarów i usług. Po ustanowieniu syndyka do dnia licytacji lokal nadal był wynajmowany.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty