Interpretacja indywidualna z dnia 16.09.2013, sygn. ITPP1/443-577/13/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-577/13/AJ
Brak zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej w przypadku wpłat gotówkowych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2013 r. (data wpływu 24 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej wpłat gotówkowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 czerwca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej wpłat gotówkowych.
W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, której przedmiotem jest świadczenie usług ochrony mienia, zawiera Pan między innymi umowy z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Z tytułu wykonywanej usługi wystawia Pan faktury w ostatnim dniu miesiąca z odroczonym terminem płatności. Płatność ma być dokonana przelewem na wskazany rachunek bankowy. Odbiorcy usług co do zasady należność przekazują na wskazany rachunek bankowy, dlatego też, zgodnie z poz. 37 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2013 r. jest Pan zwolniony z ewidencjonowania sprzedaży usług dla osób fizycznych za pośrednictwem kasy rejestrującej, ponieważ jest możliwość zidentyfikowania zapłaty za wykonaną czynność. Problem powstaje, gdy odbiorca usługi w kolejnym miesiącu dokonuje zapłaty gotówką, a nie przelewem zgodnie z umową. Sprzedaż usługi w dniu wystawienia faktury nie została zaewidencjonowana na kasie fiskalnej z uwagi na fakt, że odbiorca usługi był zobowiązany do zapłaty należności przelewem na rachunek bankowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty