Interpretacja indywidualna z dnia 11.07.2013, sygn. ITPP2/443-371/13/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-371/13/AD
Zbycie udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu oraz we własności budynku podlega opodatkowaniu 23% stawką.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2013 r. (data wpływu 19 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu oraz we własności budynku jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 kwietnia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu oraz we własności budynku.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Jest Pan współużytkownikiem wieczystym nieruchomości zabudowanej budynkiem, który stanowi odrębną nieruchomość. Budynek został wzniesiony w latach 70-tych. W księdze wieczystej nieruchomości, wpisano przeznaczenie budynku na cele mieszkalne. Przysługuje Panu udział w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości wynoszący 428/1000. Taki sam udział przysługuje w prawie własności budynku. Udział w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości oraz udział w prawie własności nieruchomości wchodzi w skład wspólności majątkowej małżeńskiej. Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą. Udział w prawie własności nieruchomości (tzn. udział we własności budynku i w prawie użytkowania wieczystego, zwany dalej udziałem), jest wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej. Żona Pana wyraziła zgodę na wykorzystywanie udziału w działalności gospodarczej. Przedmiotowy udział jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych i podlega amortyzacji. Nabył go Pan w dniu 10 grudnia 2009 r. W związku z jego nabyciem nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nabycie nastąpiło w drodze czynności, która nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W dniu 1 lipca 2010 r. zawarł Pan umowy najmu udziału. Umowy zostały zawarte z dwoma najemcami. W tym samym w dniu analogiczne umowy zawarli pozostali współwłaściciele budynku. Najemcy są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Budynek został wydany najemcom. Najem udziału stanowi usługę opodatkowaną podatkiem od towarów i usługę. Od listopada 2012 r. budynek jest wynajmowany także trzeciemu najemcy. Wszyscy trzej najemcy wykorzystują budynek w działalności gospodarczej. Dwaj ponosili na przedmiotowy budynek wydatki na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły ponad 30% jego wartości początkowej. Wraz z pozostałymi współwłaścicielami zamierza Pan sprzedać nieruchomość. Obecnie nie wie, czy przed sprzedażą umowy najmu zostaną rozwiązane. Nabywcą będzie jeden z najemców, który ponosił wydatki na ulepszenie. Przed sprzedażą zamierza Pan, wraz z pozostałymi współwłaścicielami, zapłacić najemcom wynagrodzenie za ulepszenia poczynione w budynku. Wynagrodzenie to będzie odpowiadać wartości tych ulepszeń, a zatem będzie przekraczać 30% wartości początkowej budynku. Zapłacona kwota będzie przewyższać 30% wartości początkowej nabytego przez Pana udziału. Planowana dostawa będzie dostawą udziału w prawie użytkowania wieczystego i w prawie własności budynku. Przypadnie Panu część ceny odpowiadająca posiadanemu udziałowi. Podobnie zapłata za wykonane przez najemców ulepszenia zostanie poniesiona w wysokości odpowiedniej do Pana udziału.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty