04.06.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.06.2013, sygn. ITPP1/443-211/13/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-211/13/AP

Opodatkowanie zbycia udziałów w prawie wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budowlą oraz sposobu dokumentowania tej czynności.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2013 r. (data wpływu 5 marca 2013 r.), uzupełnionym w dniu 29 maja 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia udziałów w prawie wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budowlą oraz sposobu dokumentowania tej czynności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia udziałów w prawie wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budowlą oraz sposobu dokumentowania tej czynności.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (Spółka jawna), będąc w 1997 r. Spółką cywilną nabyła (na zasadach współwłasności łącznej) od Urzędu Miasta aktem notarialnym nieruchomość gruntową niezabudowaną, na prawach użytkowania wieczystego i w planie zagospodarowania przestrzennego miasta O. przeznaczoną pod budowę obiektu handlowo-usługowego. W grudniu 2008 r. Spółka Jawna wyraziła zgodę na budowę urządzenia reklamowego na gruncie Spółki przez CSp. z o.o. w W. Podmiot ten wybudował urządzenie reklamowe, trwale związane z gruntem na podbudowie betonowej. Spółka osiąga przychody z dzierżawy gruntu w ramach działalności gospodarczej od około 5-ciu lat (tj. pięć lat dzierżawy upłynęło 31 grudnia 2012 r.). Obecnie współwłaścicielami Spółki są dwa małżeństwa, z których jedno małżeństwo ma zamiar odsprzedać udziały we współwłasności wieczystego użytkowania gruntu drugiemu małżeństwu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne