25.04.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.04.2013, sygn. ITPP1/443-137/13/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-137/13/MN

Brak utraty prawa do zwolnienia podmiotowego (na podstawie art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług) w związku ze sprzedażą samochodu osobowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2013 r. (data wpływu 13 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku utraty prawa do zwolnienia podmiotowego (na podstawie art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług) w związku ze sprzedażą samochodu osobowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie utraty prawa do zwolnienia podmiotowego (na podstawie art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług) w związku ze sprzedażą samochodu osobowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od lipca 2011 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie nauki jazdy (PKD 85.53.Z). Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nie jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT. Na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymał Pan wsparcie finansowe w formie dotacji w ramach działania 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia Priorytet VI POKL - Rynek pracy otwarty dla wszystkich. Ze środków otrzymanych z dotacji zakupił Pan samochód osobowy Toyota Yaris, który był niezbędny do prowadzenia działalności w zakresie nauki jazdy samochodem osobowym, przy czym samochód był droższy (45.900 zł) niż otrzymana dotacja (40.000 zł), w związku z czym różnica pokryta została z własnych środków. Samochód ten został przez Pana wprowadzony do ewidencji środków trwałych w miesiącu zakupu w cenie nabycia. Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzymana dotacja nie stanowiła u Pana przychodu podatkowego, a zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy, odpisy amortyzacyjne od wartości samochodu pokrytej otrzymaną dotacją nie stanowiły kosztu uzyskania przychodu. Do kosztów uzyskania przychodu zaliczył Pan wyłącznie odpisy amortyzacyjne od tej części wartości samochodu, od której zakup został sfinansowany z własnych środków. W listopadzie 2012 r. wymieniony środek trwały został sprzedany, a przychód uzyskany ze sprzedaży został zaliczony do pozostałych przychodów z działalności gospodarczej. W związku z faktem iż nie jest Pan czynnym podatnikiem VAT i przy zakupie samochodu nie miał prawa do ewentualnego odliczenia podatku VAT w całości ani w części, przy sprzedaży samochodu nie wystąpił u Pana obowiązek naliczenia podatku VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne