Interpretacja indywidualna z dnia 26.03.2013, sygn. ITPP1/443-1249/09/13-S/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1249/09/13-S/AJ
Prawo do obniżenia podstawy opodatkowania z tyt. wystawiania faktur korygujących.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów, uwzględniając wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 czerwca 2012 r. sygn. akt I FSK 1568/10 oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 28 listopada 2012 r. sygn. akt I SA/Bd 734/12 stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2009 r. (data wpływu 23 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podstawy opodatkowania z tytułu wystawienia faktur korygujących jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 grudnia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podstawy opodatkowania z tytułu faktury korygującej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka dokonuje transakcji sprzedaży na terytorium kraju. Transakcje dokumentowane są fakturami VAT. W przypadku, gdy po wystawieniu faktury VAT udzielono rabatu lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku bądź jakiejkolwiek innej pozycji faktury, Spółka wystawia faktury korygujące. Faktury korygujące (oryginał i kopia) przesyłane są do kontrahentów z prośbą o podpisanie kopii faktury i odesłanie na adres Spółki. W wielu przypadkach, Spółka nie otrzymuje potwierdzonych/podpisanych kopii faktur korygujących z przyczyn od niej niezależnych (np. z powodu zaginięcia przesyłki pocztowej). Często, z uwagi na nieposiadanie potwierdzonej kopii faktury korygującej, Spółka wysyła duplikat faktury korygującej ponownie, za potwierdzeniem odbioru. Taki sposób także nie zawsze prowadzi do otrzymania potwierdzenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty