20.03.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.03.2013, sygn. ITPB3/423-748/12/PST, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-748/12/PST

Czy Spółka ma prawo do traktowania przejętych Umów szczegółowych jako umów leasingu operacyjnego w rozumieniu art. 17b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2012 r. (data wpływu 31 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dotyczących cesji umów leasingu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dotyczących cesji umowy leasingu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Podatkową Grupę Kapitałową PGK w rozumieniu art. 1a ustawy o CIT, zwaną dalej także jako PGK, tworzą:

  • E. Spółka Akcyjna,
  • E. E. Sp. z o.o.,
  • E. G. Sp. z o.o.,
  • E. K. Sp. z o.o.,
  • E. P. Sp. z o.o.,
  • E. S. Sp. z o.o.,
  • E. T. Sp. z o.o.,
  • E. O. Sp. z o.o..

PGK została utworzona na podstawie umowy podatkowej grupy kapitałowej zawartej w formie aktu notarialnego i zarejestrowanej przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zgodnie z umową PGK, spółką dominującą w ramach PGK jest E. S.A. (zwana dalej EOP). Zgodnie z wymogami wskazanymi w art. la ust. 3 pkt 4 ustawy o PDOP, EOP został wskazany w umowie PGK jako spółka reprezentująca PGK w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o PDOP oraz z przepisów Ordynacji podatkowej. Na EOP jako spółce reprezentującej PGK spoczywa obowiązek obliczania, pobierania oraz wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych oraz zaliczek na ten podatek do właściwego dla PGK urzędu skarbowego. Jedna ze spółek wchodzących w skład PGK, E. P. Sp. z o.o., zwana dalej także jako Spółka, realizuje usługi dopuszczenia do pracy na sieci E. SA obcych brygad realizujących inwestycje na zlecenie E. SA, usługi budowy i modernizacji przyłączy i linii napowietrznych i kablowych, modernizacji napowietrznych stacji słupowych, wymiany transformatorów, usługi bieżącego usuwania awarii. W dniu 1.10.2012 zostało zawarte porozumienie trójstronne pomiędzy C. SA - Finansującym, E. Sp. z o.o. - Korzystającym i E. P. Sp. z o.o. - Przejmującym, w sprawie przejścia praw i obowiązków wynikających z Umów szczegółowych o finansowanie pojazdów (dalej także Umowy szczegółowe) zawartych w wykonaniu Umowy Generalnej Leasingu Operacyjnego Pojazdów. Przedmiotem Porozumienia jest określenie warunków wstąpienia Przejmującego w prawa i obowiązki Korzystającego wynikające z Umów szczegółowych. Zgodnie z nim Korzystający występuje ze wszystkich praw i obowiązków wynikających z Umów Szczegółowych, Przejmujący wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki dotychczasowego Korzystającego wynikające z Umów Szczegółowych, Finansujący oświadcza, że wyraża zgodę na dokonanie tej zmiany podmiotowej w Umowach Szczegółowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne