17.07.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.07.2012, sygn. IPPB3/423-236/12-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-236/12-2/MS

1. Czy koszty poniesione w wyniku wypłaty prowizji, na rzecz Brokerów z tytułu świadczonych Usług pośrednictwa przy zawieraniu przez Spółkę umów pożyczek, Spółka powinna rozpoznawać jako koszty uzyskania przychodów, inne niż bezpośrednio związane z przychodami?2. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 jest twierdząca, to czy koszty takich prowizji uznanych za koszty uzyskania przychodów, inne niż bezpośrednio związane z przychodami - będą zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych potrącane w dacie ich poniesienia?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12.04.2012 r. (data wpływu 17.04.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania prowizji wypłacanych brokerom, jako kosztów uzyskania przychodów innych niż bezpośrednio związanych z przychodami jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania prowizji wypłacanych brokerom, jako kosztów uzyskania przychodów innych niż bezpośrednio związanych z przychodami.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujący stan faktyczny.

Przedmiotem działalności Sp. z o.o. jest świadczenie usług finansowych, obejmujących m. In. udzielanie pożyczek. W celu pozyskania jak największej liczby klientów, Spółka podjęła współpracę z niezależnymi podmiotami gospodarczymi (dalej: Broker), działającymi w roli pośredników przy zawieraniu umów udzielania pożyczek. Brokerzy wykonują szereg czynności służących doprowadzeniu do zawarcia przez Spółkę umowy udzielenia pożyczki. W przypadku gdy wskutek działalności Brokera Spółka zawrze klientem umowę pożyczki, Brokerowi przysługuje wynagrodzenie prowizyjne w wysokości przewidzianej w umowie agencyjnej. Warunkiem wypłaty prowizji jest między innymi zapłata przez klienta wszystkich opłat przewidzianych w umowie pożyczki należnych z tytułu zawarcia umowy pożyczki (prowizji za zawarcie umowy, tzw. udziału własnego, opłat manipulacyjnych itp.). Podstawą naliczenia prowizji jest wartość finansowanego przez pożyczkę aktywa netto a wysokość prowizji mają wpływ takie kryteria jak oprocentowanie pożyczki, uzgodni okres spłaty pożyczki. Raz ustalona wysokość prowizji nie ulega zmianie w przypadku późniejszej zmiany długości okresu obowiązywania umowy, zmiany oprocentowania, opóźnień w spłacie pożyczki, skrócenia lub przedłużenia okresu spłaty. Wypłacona prowizja rozpoznawana jest dla celów podatku dochodowego od osób prawnych: -

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne