Interpretacja indywidualna z dnia 23.08.2012, sygn. IPPB3/423-355/12-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-355/12-2/AG
Czy wysokość kapitału ustalona zgodnie z art. 16 ust. 7 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej pdop), w przypadku późniejszej spłaty odsetek od pożyczek, będzie uwzględniała kwotę pokrytą wkładem pieniężnym wynikającym z uchwały udziałowców i następnie potrąconym umownie z zobowiązaniem spółki z tytułu spłaty części kapitału wymagalnych pożyczek ?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. Nr 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21.05.2012 r. (data wpływu 30.05.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30.05.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka (Wnioskodawca) w latach poprzedzających złożenie niniejszego wniosku zaciągnęła od swoich udziałowców szereg pożyczek związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Do chwili złożenia niniejszego wniosku Spółka nie dokonała spłat zarówno kapitału zaciągniętych pożyczek jak również odsetek, które zgodnie z zawartymi umowami nie są jeszcze wymagalne do zapłaty. W chwili obecnej Spółka rozważa podwyższenie kapitału zakładowego. Zgodnie z przyjętymi założeniami podwyższony kapitał ma być pokryty poprzez wniesienie wkładów pieniężnych przez poszczególnych ze wspólników. W związku z faktem, że Spółka posiada wobec swoich udziałowców zobowiązania z tytułu zaciągniętych pożyczek rozważana jest również sytuacja, w której zobowiązanie wspólników do wniesienia wkładów pieniężnych na podwyższony kapitał, wynikające z podjętych przez wspólników uchwał o podwyższeniu kapitału zakładowego, zostanie potrącone w drodze potrącenia umownego częścią wymagalnych do spłaty kwot głównych pożyczek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty