03.08.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.08.2012, sygn. IPPB3/423-349/12-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-349/12-2/GJ

Czy zmiana formy prawnej Wnioskodawcy polegająca na przekształceniu Wnioskodawcy w SKA będzie miała jakikolwiek wpływ na dotychczasową kwalifikację środków zgromadzonych w ramach zakładowego funduszu szkoleniowego jako kosztu uzyskania przychodów?Czy zmiana formy prawnej Wnioskodawcy polegająca na przekształceniu Wnioskodawcy w SKA w sytuacji, w której na dzień przekształcenia Wnioskodawca będzie posiadał środki na rachunku bankowym funduszu szkoleniowego, spowoduje po stronie Wnioskodawcy konieczność rozpoznania przychodu podatkowego z tytułu posiadania środków na funduszu szkoleniowym?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25.05.2012r. (data wpływu 28.05.2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w sprawie skutków zmiany formy prawnej Wnioskodawcy w zakresie funduszu szkoleniowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.05.2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skutków zmiany formy prawnej Wnioskodawcy w zakresie funduszu szkoleniowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką akcyjną (dalej: Spółka, Wnioskodawca) mającą siedzibę i miejsce faktycznego sprawowania zarządu w Polsce. W 2012 roku Spółka planuje zmianę formy prawnej Wnioskodawcy poprzez przekształcenie się w spółkę komandytowo-akcyjną (dalej: SKA). Przekształcenie zostanie dokonane na podstawie stosownych przepisów kodeksu spółek handlowych.

Wnioskodawca w ramach posiadanych środków, stosowną uchwałą utworzył w 2011 roku zakładowy fundusz szkoleniowy (dalej: Fundusz szkoleniowy) w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004 r. (t.j. Dz.U. 2008r., Nr 69, poz. 415, dalej: Ustawa o promocji). Utworzenie funduszu szkoleniowego związane jest z ustaleniem regulaminu funduszu. Celem utworzenia funduszu jest wydatkowanie środków na cele określone w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj. na finansowanie lub współfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Regulamin funduszu szkoleniowego przewiduje, iż decyzja o skierowaniu pracownika na szkolenie zapada na podstawie postanowienia pracodawcy w uzgodnieniu z osobą kierowaną na szkolenie. W ramach funduszu szkoleniowego realizowane są określone cele, tzw. cele szkoleniowe, które znajdują się w planach szkoleniowych. Plany szkoleniowe dotyczą określenia sposobu wykorzystania środków funduszu szkoleniowego. Plany szkoleniowe podlegają aktualizacjom zgodnie z aktualnymi potrzebami Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne